Tworzenie stron internetowych oraz zarządzanie – o czym warto pamiętać?

Tworzenie i zarządzanie stronami internetowymi może być sporym wyzwaniem, ale my w Webgency sprawdziliśmy i przetestowaliśmy wiele rozwiązań, żeby nikt nie musiał tego robić! Dowiedz się więcej, co powinno pomóc Twojej organizacji w rozwoju i zarządzaniu stroną internetową.

Od czego zacząć tworzenie stron internetowych?

Przed zleceniem stworzenia strony internetowej warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi rzeczami.

  • Wybór dostawcy usług hostingowych oraz odpowiedniego pakietu. Istnieje kilka rodzajów hostingu. Serwer współdzielony, VPS, serwer dedykowany oraz lokalny serwer (najczęściej wykorzystywany do celów wewnętrznych firmy). W zależności od wielkości strony internetowej i przeznaczenia trzeba umiejętnie wybrać złoty środek, który zapewni nam dobry performance w stosunku do ceny. Dla małych firm oraz stron wizytówek, które nie będą często odwiedzane najlepszy będzie hosting współdzielony. Dla rozwiązań, które będą obsługiwały większą ilość użytkowników, skrypty oraz aplikacje lepsze będzie rozwiązanie dedykowane. W momencie, gdy nie jesteśmy w 100% pewni najlepiej poradzić się specjalistów.
  • Czy chcesz zarejestrować nową nazwę domeny lub użyć istniejącej? Możesz kupić nową domenę za pośrednictwem firm, które również oferują hosting. Przeważnie w pakiecie kupując hosting domenę otrzymamy za darmo lub za symboliczną kwotę. Ceny domen w zależności od rozszerzenia zaczynają się od 10zł za pierwszy rok i każdy kolejny w kwocie ok. 100zł. Jeżeli chcesz użyć specyficznej nazwy domeny, która jest zajęta trzeba niestety skontaktować się z jej właścicielem. Niektóre domeny mogą kosztować nawet kilkaset tysięcy złotych na rynku wtórnym. Jeżeli chcesz postawić prostego bloga niektóre portale oferują darmowe subdomeny. Niestety nie wygląda to tak wiarygodnie jak nasza indywidualna nazwa.
  • Przedostatnim krokiem jest wybór systemu na jakim zostanie zbudowana nasza strona Internetowa. Zanim zwrócimy się o pomoc do agencji warto samemu zrobić drobne rozeznanie, aby nie przepłacić. Bardzo duża ilość firm stara się ubrać klienta w rozwiązania na których najwięcej zarobią mimo, że może to się okazać nie potrzebne. Tworzenie stron internetowych może odbywać się za pomocą prostych blokowych generatorów, przechodząc przez bardziej rozbudowane CMS’y (system zarządzania treścią) jak WordPress czy Presta Shop dla rozwiązać e-commerce, a kończąc na rozwiązaniach indywidulanych wycenianych na setki tysięcy złotych.
  • Ostatnim krokiem jaki musimy wykonać jest wybór agencji. W tym wypadku najlepiej kierować się opiniami, realizacjami oraz sprawdzić grono klientów. Należy jednak pamiętać, że przeważnie najtańsze nie są najlepsze. Szczególnie, gdy jesteśmy młodą firmą, która stara się pozyskać jak największą ilość klientów.

Strony internetowe – gotowy CMS czy rozwiązanie indywidualne?

Jedno chyba z najczęściej zadawanych pytań jeżeli chodzi o tworzenie stron internetowych, a w następnej kolejności zarządzanie stroną. Jakie rozwiązanie wybrać, które jest najlepsze dla mojego biznesu i jakie są ceny?

Gotowy CMS to strona internetowa, która posiada moduł zarządzania treścią i pozwoli osobom nietechnicznym w prostu sposób edytować podstronę czy dodać artykuł blogowy. Przykładowo, system zarządzania treścią (CMS) PrestaShop lub platforma WordPress to popularne wybory wśród naszych klientów. Pierwszy jest stosowany głównie do sklepów internetowych e-commerce, drugi jest bardziej uniwersalnych do wszystkich rozwiązań, co oczywiście nie umniejsza mu również podczas tworzenia sklepów internetowych, dzięki modułowi WooCommerce.

Gotowy CMS nie zawsze jest to najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich. Szczególnie w przypadku projektów z wieloma wymaganiami i indywidualnymi procesami, które wymagają specyficznych rozwiązań. Niestandardowe rozwiązania skrojone indywidualnie pod dany biznes i przedsiębiorstwo niewątpliwe będzie lepszym rozwiązaniem, jednak należy zwrócić uwagę na cenę, która będzie przynajmniej kilka razy większa niż rozwiązanie stworzone na gotowych systemach zarządzania treścią. Przy indywidualnych rozwiązaniach warto jeszcze wspomnieć, że wiele firm oferuje swoje indywidualne CMS’y, które często są lepsze niż gotowe rozwiązania.

W agencji Webgency chętnie porozmawiamy z Tobą o twoich potrzebach i w ramach darmowej konsultacji doradzimy Ci jakie rozwiązanie wybrać. W zależności od wielkości biznesu oraz funduszów znajdziemy złoty środek, które zwiększy Twoje dochody.

E-commerce czyli sklep internetowy

Termin e-commerce jest używany w odniesieniu do sprzedaży towarów lub usług za pośrednictwem Internetu. W tym przypadku odnosi się on konkretnie do sklepu internetowego, do którego dostęp można uzyskać za pośrednictwem strony internetowej. Na ten termin składają się również działania, które robimy w celu uzyskania sprzedaży – prowadzenie Social Media, kampanie reklamowe Google itp.

Cena stworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników 

Cena stworzenia strony internetowej zależy od wielu czynników – wielkości strony, zastosowane technologie, grafiki, wideo jak również treści wypełniające stronę. Dodatkowo zawsze dochodzi czynnik wizualny oraz wyobrażenie klienta. 

Oczywiste jest, że mała strona z podstawową funkcjonalnością będzie kosztować mniej niż rozbudowany projekt internetowy z zaawansowaną aplikacją. Natomiast, jeżeli chodzi o stronę, której nie będziemy wstydzić się przed swoim klientem, a zarządzanie będzie w miarę proste i tanie ceny zaczynają się od 3-4 tysięcy złotych w przypadku stron wizytówek oraz od 10 tysięcy złotych jeżeli chodzi o sklep e-commerce.  

Jeżeli zastanawiasz się ile musisz przeznaczyć na swoją witrynę napisz do nas i skorzystaj z darmowej wyceny.

Zarządzanie i utrzymanie strony internetowej

Co wchodzi, albo co przynajmniej powinno wchodzić w skład zarządzania stroną internetową:

  • Aktualizacje – zarządzanie stroną powinno zawierać pakiet aktualizacji wtyczek oraz oprogramowania CMS
  • Kopie zapasowe – wykonywanie kopii zapasowych oraz ich przetrzymywanie w bezpiecznym miejscu to podstawa zarządzania stroną internetową. Kopie zapasowe dają nam bezpieczeństwo i zwiększają ciągłość działania strony internetowej. W razie problemów mamy możliwość przywrócenia stany strony internetowej nawet kilkanaście dni wstecz.
  • Dodanie, zmiana i aktualizacja treści – w pakiecie zarządzania stroną powinny znajdować się wcześniej wymienione elementy, które są podstawą dobrego prowadzenia strony web.
  • Analityka – dogranie i konfiguracja podstawowych narzędzi analityczna powinno również znajdować się w pakiecie zarządzania witryną internetową. 

Jeżeli chodzi o koszt prowadzenia strony internetowej, to niestety tak jak w przypadku tworzenia nie jest to takie proste, żeby znaleźć cennik, który będzie nas dotyczył. W bardzo wielu przypadkach trzeba wziąć pod uwagę czynniki, które wcześniej zostały wymienione, a przede wszystkim wielkość oraz technologię wykonania. Najbardziej podstawowy pakiet dotyczy małych stron opartych o popularne CMS’y i zaczyna się od 200zł uwzględniając wszystkie wymienione wyżej punkty.

Dlaczego warto powierzyć nam stworzenie swojej strony?

Jesteśmy zespołem profesjonalistów, a naszym celem jest sprawienie, aby Twoja strona internetowa była tak dobra, jak tylko może być. Mamy doświadczenie w dostarczaniu wysokiej jakości usług dla naszych klientów.

Robimy to od lat, więc możesz nam zaufać, kiedy mówimy, że wiemy, co działa, a co nie działa, jeśli chodzi o rozwój i zarządzanie stronami internetowymi. Poświęcimy czas na zrozumienie Twoich potrzeb przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących Twojej strony.

Nie tylko zbudujemy stronę internetową, ale pomożemy Ci zbudować obecność w Internecie za pomocą skutecznej strategii opartej na doświadczeniu w pracy z firmami z wielu różnych branż.

Podziel się w Social Media!

Zobacz podobne wpisy

Tworzenie stron internetowych oraz zarządzanie – o czym warto pamiętać?

Marketing Internetowy – co to jest?

Poproś o darmowa wycenę!